Stahování fotek do počítače
Vyfotografovali jste několik desítek snímků a nyní se chystáte na jejich úpravu v editoru programu Zoner Photo Studio. Jak ale dostat snímky do počítače, aby to bylo co nejefektivnější? Cest je několik, my se podíváme na tu nejjednodušší.
Vezmeme-li v potaz skutečnost, že čtečku paměťových karet má doma málokdo, zvláště nyní, když se používají pouze tři druhy paměťových karet, stahuje většina uživatelů snímky do počítače přímo z fotoaparátu. Ve většině případů je ke stahování potřeba specifický kabel pro daný model digitálů, starší a mnohdy i ty nejnovější modely renomovaných značek, si vystačí se standardním USB kabelem, který má koncovku typu mini-B. O nastavení a základní orientaci v programu Zoner Photo Studio jsme si již řekli, nyní tedy vzhůru ke stahování dat.
UNIVERZÁLNÍ SPRÁVCE FOTOGRAFIÍ
Po připojení digitálu k počítači mohou nastat dvě situace, v závislosti na tom, jakým protokolem digitál s počítačem komunikuje. Setkáte se s protokolem PTP (Picture Transfer Protocol) anebo UMS (USB Mass Storage) – každý z nich se chová jinak. Protokol UMS se používá častěji a zobrazuje připojený digitál jako vyměnitelný disk včetně písmene jednotky. Druhý protokol PTP zobrazuje digitál jako nové zařízení připojené k počítači.
VLEVO FOTOAPARÁT PŘIPOJENÝ V REŽIMU PTP, VPRAVO PAK V REŽIMU USB MASS STORAGE
Zoner Photo Studio umožňuje pohodlnou práci s fotografiemi, ať už váš fotoaparát podporuje kterýkoliv ze zmíněných protokolů. Navíc vzhledem k faktu, že je k dispozici modul správce, není nic jednoduššího než právě v jeho prostředí pracovat s přenášenými fotografiemi a rovnou je třídit do složek či katalogizovat. Správce je významnou devizou programu Zoner Photo Studio, neboť většina konkurenčních programů zvládne pouze editaci snímků a spravování databáze fotografií či hromadné úpravy už jsou jim většinou cizí.
Ke stahování snímků je v aplikaci Zoner Photo Studio určeno menu Získat, kde najdete několik možností, odkud má program získat fotografie. Vzhledem k tomu, že chceme stáhnout snímky z fotoaparátu do počítače, zvolíme první možnost Kopírovat ze zařízení. Stejnou funkci najdete také pod ikonkou fotoaparátu hned pod menu nabídek.
SPRÁVNÁ VOLBA ZAŘÍZENÍ
Jakmile připojíte fotoaparát a zvolíte možnost Kopírovat ze zařízení, objeví se nové dialogové okno, kde musíte vybrat jakým způsobem je fotoaparát připojen. První volba je jasná, v případě, že se připojuje digitál přes PTP protokol, pak volte možnost druhou.
Při potvrzení tlačítkem OK, se dostanete již k práci se samotnými snímky ve fotoaparátu. V tomto okně je několik důležitých nastavení, která doporučuji provést hned při prvním kopírování fotografií, abyste na ně již dále nemuseli myslet. Jednak je to možnost Vyvolat dialog při zapnutí zařízení, která vždy po připojení fotoaparátu automaticky zobrazí dané okno, aniž byste museli funkci spouštět ručně.
Mnohem zajímavější je však záložka Možnosti, kde najdete nastavení chování dialogu pro kopírování. Nejdůležitější je pro práci zatržítko Načítat obsah podsložek, bez něj se vám nemusí zobrazit všechny obrázky ve fotoaparátu. Hromadně také můžete přiřadit k fotkám autora a copyright a hlavně nadefinovat, kam mají být obrázky uloženy. To vše jsou nastavení, která vám usnadní a urychlí práci při stahování dat do počítače.
Po klepnutí na tlačítko kopírovat, se snímky nakopírují do nastaveného adresáře, kde Zoner Photo Studio vytvoří novou složku, jejíž název bude stejný jako datum pořízení snímků. Jakmile máte staženo, můžete začít fotografie směle upravovat.
Při kopírování a ukládání snímků v počítači si dobře rozmyslete adresářovou strukturu pro ukládání fotografií. Je to dobré jednak kvůli hledání a především také kvůli přehlednosti. Obvyklé je chronologické řazení, kdy nesou složky v názvu datum jako třídící prvek, struktura je pak přehledná až na úroveň dnů. Při hledání konkrétních snímků se pak nabízejí praktické funkce přímo ve správci Zoner Photo Studio.